Blog

I pohledový beton může být krásný!

Broušení pohledového betonu

Pohledovým betonem chápeme navenek viditelné, tedy nezakryté betonové dílce, u kterých je požadován určitý estetický vzhled. My vám rádi poradíme, jak takový materiál správně a precizně obrousit.

Nejprve zakryjte podlahu a okolí betonu, který chcete brousit. Pomocí brusného (případně diamantového) kotouče obruste všechny svary, odstraňte zbytky původního nátěru a celou plochu zdrsněte – to je důležité v případě, pokud chcete na povrch nanášet nový nátěr, který má poté lepší přilnavost.

Pro takové broušení je vhodné použít brusné kotouče z materiálu 7900 sianet nebo 1707 siapar zrnitosti 100. 7900 sianet je brusná mřížka, což je pevný materiál odolný proti přetržení, s jehož pomocí dosáhnete velkého úběru. Speciální síťová struktura je navíc nezávislá na systému děrování a zajišťuje kompletní odvod prachu během procesu broušení. 1707 siapar je produkt určený pro náročné broušení tvrdých materiálů, s dlouhou životností a za uživatelsky příznivou cenou.

V případě, že potřebujete docílit velmi jemného povrchu, použijte brusné rouno (siavlies) v zrnitosti medium. Siavlies je velmi ohebný a přizpůsobivý materiál se stejnoměrným brusným výkonem a dlouhou životností. Díky němu získá výsledný povrch skvělý vzhled.

Beton nakonec můžete naimpregnovat. Tato procedura povrch dobře ochrání před tvorbou různých skvrn.

Víte jak na umělý kámen?

Broušení povrchů umělého kamene

Správně obroušený povrch umělého kamene může působit velmi esteticky. Jsme tady s návodem, jak brousit matné a lesklé povrchy z takového materiálu.

Jak u matných, tak u lesklých povrchů platí, že nejprve přikryjeme všechny prvky, které se brousit nebudou. Před vlastním matováním je potřeba strojní bruskou obrousit jakékoliv skvrny, nerovnosti nebo škrábance, které se na povrchu vyskytují. Vhodnými produkty k obroušení jsou brusné kotouče z materiálů 7900 sianet a 1950 siaspeed v zrnitostech 180 a 240. Oba materiály jsou vynikajícími brusivy speciálně vyvinutými za účelem velkého úběru materiálu a dosažení velmi kvalitního výsledného povrchu.

V dalším kroku povrch důkladně očistěte od prachu, který se vytvořil během předchozího broušení. Pro dosažení celoplošného matného povrchu použijte kotouče z brusného rouna (siavlies) v zrnitosti very fine.

V případě lesklého povrchu jsou přípravné kroky stejné, při základním broušení však povrch obruste všemi zrnitostmi příslušných brusiv (180, 240, 400 a 600). Poté odpojte z brusky odsávání, upevněte ochrannou mezipodložku a obruste celý povrch za vlhka s použitím brusného kotouče z materiálu 1950 siaspeedzrnitosti 800.

V dalším kroku připravíte povrch na leštění. Povrch po celé ploše obruste a utřete do sucha. K broušení použijte nejlépe brusný kotouč z materiálu 7240 siacarat  v zrnitosti 3000, který je díky posypu z brusného diamantu v kombinaci s pěnovým podkladem ideálním produktem pro mokré broušení tvrdých materiálů.

Posledním krokem je leštění povrchu. Vynikajícího a vysoce lesklého vzhledu dosáhnete s použitím brusné pasty siachrome CUT. Naneste lešticí pastu na lešticí kotouč a povrch s ním důkladně vyleštěte.

Pro dosažení optimální kvality povrchu přetřete výsledný povrch ještě t utěrkou z mikrovlákna.

Jak ošetřit nově položené parkety?

Nově položené parketové podlahy

Potřebujete obrousit novou parketovou podlahu a nevíte, jak začít? Máme pro vás návod, s jehož pomocí v několika jednoduchých krocích docílíte dokonalého výsledného vzhledu.

Nejprve je potřeba zarovnat všechna nerovná místa na podlaze. K tomuto účelu použijte příslušnou podlahovou brusku, se kterou přebrousíte celou plochu podlahy včetně míst podél zdí. K takovému broušení se dobře hodí materiály 2812 siaral a 2920 siawood zrnitostech 40 a 60 ve formě brusných pásů. 2812 siaral je profesionální zirkonové brusivo určené především na pásové broušení povrchů z tvrdého dřeva, překližky a parket, a to zejména díky robustnímu podkladu z plátna, vysoké odolnosti a silnému výkonu. Produkty z materiálu 2920 siawood se vyznačují velkým úběrem materiálu a dlouhou životností. Díky silnému plátěnému podkladu a optimálnímu rozmístění brusných zrn z korundu se brusivo může používat opakovaně a dlouhodobě.

Po vyplnění prasklin a dalších vad v podlaze a jejím zaschnutí znovu celou podlahu přebruste šikmo ke směru vláken, tentokrát pásy v zrnitosti 80 a 100. Následně plochu jemně přebruste kotoučovou bruskou. K jemnému broušení se ideálně hodí brusné kotouče z materiálu 1707 siapar v zrnitosti 120. Jedná se o výkonné brusivo s dlouhou životností, které je vhodné zejména pro broušení s rotačními bruskami. Pro použití na bruskách o průru 150 mm můžete použít také kotouče s odsávacími otvory v materiálu 1919 siawood.

Po důkladném očištění povrchu na něj rovnoměrně naneste základní vrstvu podlahového oleje nebo laku a nechte pečlivě zaschnout. Podle druhu použitého laku proveďte příslušné lakové broušení. Pomocí kotoučů z brusného rouna 6120 siavlies se zrnitostí very fine očistěte podlahu od vystouplých vláken. Toto brusivo se dokonale přizpůsobí broušenému povrchu, je velmi ohebné a brousí povrch stejnoměrně po celé jeho ploše.

Nakonec naneste druhou vrstvu oleje nebo laku a nechte dobře zaschnout. Pokud nanášíte podlahový olej, nechte ho několik minut působit, a poté setřete zbytky oleje čisticí utěrkou z mikrovlákna. A máte hotovo.

 

Tmelení a natírání dřevěných povrchů

Tmelení a natírání zašlých dřevěných povrchů

Dřevo je krásný přírodní materiál, se kterým se můžeme setkat prakticky v každém interiéru. Abychom však zachovali jeho pěkný a zdravý vzhled, musíme provádět také jeho pravidelnou údržbu. Poradíme vám, jakým způsobem dřevěné povrchy správně ošetřit, aby zase zářily novotou.

Nezapomeňte, že u interiérových prací je potřeba nejprve zakrýt všechna místa a plochy, které nebudete renovovat, pokud si nechcete hrát na Pata a Mata.

Jdeme na to! Malou vrstvou tmelu zakryjte všechny praskliny a jiné vady ve dřevě. Následně zatmelená místa a ostatní nerovnosti na dřevěném povrchu zarovnejte. Doporučujeme to udělat nejlépe pomocí sia ručního bloku. Celý povrch jemně obruste. K tomuto účelu můžete vybírat z materiálů 7900 sianet, 1960 siarexx, 1902 siacraft a 1944 siaone – kotouče, přířezy, role a archy - v zrnitostech 120 a 180.

Po důkladném očištění povrchu na něj naneste první vrstvu nátěru a nechte zaschnout. Nátěr můžete provést třeba lakovacím válečkem. Po zaschnutí nátěru proveďte mezilakové broušení zrnitostí P240. V této fázi je důležité odstranění zvednutých dřevěných vláken, aby byl zachován kvalitní vzhled povrchu. K rychlému a jemnému lakovému broušení se skvěle hodí také brusné rouno (siavlies), což je velmi ohebný měkký materiál, který povrch brousí stejnoměrně. To je velmi důležité, protože při nestejnoměrném broušení se na povrchu mohou vytvářet skvrny, které nepůsobí právě estetickým dojmem.

Znovu povrch očistěte a aplikujte na něj poslední vrstvu nátěru a máte hotovo. Dřevo je ošetřeno a bude zase pěkné na pohled.

Odkazy na jednotlivé produkty:

SÉRIE 7900 SIANET

- brusný kotouč 7900 sianet, průměr 125 mm

- brusný kotouč 7900 sianet, průměr 150 mm

- brusný přířez 7900 sianet, rozměr 100 mm x 147 mm

- brusná role 7900 sianet, rozměr 115 mm x 10 m

 SÉRIE 1960 SIAREXX

- brusný kotouč 1960 siarexx, průměr 125 mm

- brusný kotouč 1960 siarexx, průměr 150 mm

- brusný přířez 1960 siarexx, rozměr 100 mm x 147 mm

- brusný arch 1960 siarexx, rozměr 230 mm x 280 mm

- brusná role 1960 siarexx, rozměr 115 mm x 5 m

 SÉRIE 1902 SIACRAFT

 - brusný arch 1902 siacraft, rozměr 230 x 280 mm

SÉRIE 6120 SIAVLIES

- brusný arch 6120 siavlies, rozměr 152 mm x 229 mm

- brusný kotouč 6120 siavlies, průměr 125 mm

- brusný kotouč 6120 siavlies, průměr 150 mm

SÉRIE 1944 SIAONE

- brusný kotouč 1944 siaone, průměr 125 mm

- brusný kotouč 1944 siaone, průměr 150 mm

M_wooden_substrate_before

 

Jak na renovaci starých oken?

Jak na renovaci starých oken?

 

Ať už pod vlivem působení počasí nebo opotřebením, každé okno časem ztratí svůj původní vzhled. Z naší zkušenosti víme, jak správně postupovat při renovaci a jaké materiály použít. Jedná se o několik jednoduchých kroků, které hravě zvládne i laik.

 

  1. Okno, na kterém budete pracovat, nejprve připravte. Pokud nechcete upravovat celou plochu, přikryjete všechny ostatní části, aby nedošlo k jejich poškození. Poté na okenní rám naneste tenkou vrstvu tmelu, kterou zakryjete případné praskliny nebo díry. Následně z okna odstraňte původní nátěr. K očištění rámu od původního nátěru použijte produkty z řady 7900 sianet, 1960 siarexx nebo 1902 siacraft  v zrnitostech 80 a 120. Sianet, neboli brusná mřížka, je tvořen speciální síťovou strukturou, díky které je proces broušení prakticky bezprašný. Mřížka je také velmi odolná proti přetržení, takže dlouho vydrží. Pokud máte brusku, je nejrychlejší použít materiály 7900 a 1960 v kotoučích nebo delta přířezech na suchém zipu. Materiál 1960 siarexx je díky své vysoké flexibilitě ideální také na ruční broušení rohů a hran. Jeho alternativou za uživatelsky příznivou cenu je materiál 1902 siacraft ve formě brusných archů.
  2. V dalším kroku proveďte zdrsnění okenního rámu po celé jeho ploše. Ke zdrsnění povrchu se výborně hodí produkty z materiálu 7900 sianet nebo 1960 siarexx v zrnitosti 180 a ve formě brusných kotoučů, přířezů či archů. Relativní novinkou na trhu jsou multiotvorové brusné kotouče (S Performance) s optimálním systémem děrování nezávislým na děrování podložného talíře. Nespornými výhodami kotoučů jsou snadná a bezpečná manipulace, maximální výkon, odvod prachu z celého povrchu, velký úběr materiálu a dlouhá životnost. Jakmile je okenní rám zdrsněný, pečlivě ho očistěte a můžete na něj aplikovat první vrstvu nového nátěru.
  3. Další fází je mezilakové broušení. Pro tento typ broušení použijte kotouč nebo delta přířez z materiálu 7900 sianet nebo 1960 siarexx v zrnitosti 240. Pro precizní mezilakové boušení se výborně hodí sia kombi čtyřstranné brusné houbičky. Díky posypu na všech čtyřech stranách a zkosení jedné strany s těmito houbičkami snadno a rychle obrousíte i těžko přístupná místa na oknech. K jemnějšímu broušení a dosažení vysoce kvalitního vzhledu výsledného povrchu je vhodné použít produkty z brusného rouna (siavliesu), zejména díky jeho vysoké přizpůsobivosti broušenému povrchu a stejnoměrnému brusnému výkonu.
  4. Nakonec povrch okenního rámu znovu důkladně očistěte a naneste druhou vrstvu krycího nátěru, který poté nechte zaschnout. A je to!

Odkazy na jednotlivé produkty:

SÉRIE 7900 SIANET

brusný kotouč 7900 sianet, průměr 125 mm

- brusný přířez 7900 sianet, rozměr 100 mm x 147 mm

- brusná role 7900 sianet, rozměr 115 mm x 10 m

 SÉRIE 1960 SIAREXX

- brusný kotouč 1960 siarexx, průměr 125 mm

- brusný přířez 1960 siarexx, rozměr 100 mm x 147 mm

- brusný arch 1960 siarexx, rozměr 230 mm x 280 mm

- brusná role 1960 siarexx, rozměr 115 mm x 5 m

 SÉRIE 1902 SIACRAFT

 - brusný arch 1902 siacraft, rozměr 230 x 280 mm

SÉRIE 6120 SIAVLIES

- brusný arch 6120 siavlies, rozměr 152 mm x 229 mm

- brusný kotouč 6120 siavlies, průměr 125 mm

HOUBIČKY

- brusná houbička čtyřstranná 98 mm x 69 mm žlutá

- brusná houbička čtyřstranná 98 mm x 69 mm oranžová

M_window_before

M_window_after